Czy możliwa jest realizacja projektu, w ramach którego stowarzyszenie zajmowałoby się przekazywaniem pomocy finansowej w formie wsparcia pomostowego oraz jednorazowych dotacji inwestycyjnych, a nie świadczyłoby usług doradczych i szkoleniowych?
Nie jest możliwa realizacja takiego projektu, projekt powinien zawierać świadczenie usług doradczych i szkoleniowych, rozpowszechnianie dobrych praktyk oraz pomoc finansową w formie wsparcia pomostowego i jednorazowej dotacji na rozwój działalności. Możliwe jest natomiast aby projektodawca zlecił podwykonawcy (z wyjątkiem opieki indywidualnego doradcy) część projektu innej instytucji, która nie ma już prawa dalszego zlecania i jest zobowiązania wykonać zadanie samodzielnie.
Czy beneficjent Ostateczny może skorzystać równocześnie ze wsparcia pomostowego i jednorazowej dotacji inwestycyjnej?
Każdemu uczestnikowi szkolenia, który w jego wyniku założy działalność gospodarczą przysługuje pomoc w postaci wsparcia pomostowego oraz jednorazowej dotacji inwestycyjnej.
Czy projekt musi zakładać powstanie określonej liczby przedsiębiorstw?
Bardzo istotnym powodem dla oszacowania liczby nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw jest konieczność przyjęcia w budżecie projektu środków na finansowanie pomocy finansowej dla tych przedsiębiorstw w formie wsparcia pomostowego oraz jednorazowej dotacji inwestycyjnej. Ponadto, każdy wniosek o dofinansowanie powinien zawierać wskaźniki: produktu, rezultatu na podstawie których będzie oceniany wniosek i realizacja projektu. Wskaźniki produktu zobowiązują projektodawców m.in. do określenia liczby osób korzystających ze wsparcia pomostowego lub jednorazowych dotacji. Wskaźniki rezultatu zobowiązują projektodawców do określenia liczby nowopowstałych mikroprzedsiębiorstw w wyniku realizacji projektu założonych zgodnie z zapisami Uzupełnienia ZPORR przez następujące grupy osób:
- osoby odchodzące z rolnictwa,
- osoby zagrożone utratą zatrudnienia,
- kobiety,
- młodzież do 25 roku życia.
Czy wydatki na jednorazową dotację inwestycyjną i wsparcie pomostowe powinny być ujęte jako koszty projektu?
Wypłata jednorazowej dotacji inwestycyjnej oraz wsparcia pomostowego jest kosztem kwalifikowanym projektu, a związku z tym wielkość środków na pomoc finansową dla osób zakładających działalność gospodarczą musi być ujęta w budżecie projektu. Należy pamiętać o tym, że wartość dotacji nie może być zwiększona w stosunku do wnioskowanej.
Czy beneficjent ostateczny korzystający wyłącznie z usług doradczo-szkoleniowych jest bezwzględnie zobowiązany do zarejestrowania działalności gospodarczej, czy można dopuścić, że wycofa się z projektu po skorzystaniu z doradztwa, nie korzystając ze wsparcia pomostowego i dotacji inwestycyjnej?
Beneficjent Ostateczny nie jest bezwzględnie zobowiązany do założenia działalności gospodarczej i skorzystania ze wsparcia pomostowego i dotacji inwestycyjnej.
Czy można kupić materiały i półprodukty, które są niezbędne do uruchomienia produkcji w ramach działalności gospodarczej nowo powstałego przedsiębiorstwa?
Majątek obrotowy nie może być kosztem kwalifikowanym (np. surowce, materiały biurowe, towary przeznaczone do dalszego obrotu.
Do jakiej instytucji powinna złożyć wniosek osoba zainteresowana założeniem działalności gospodarczej, starając się o pomoc dostępną w ramach działania 2.5 "Promocja przedsiębiorczości" ZPORR?
Osoba która chce założyć działalność gospodarczą nie musi składać wniosku. Działanie 2.5 "Promocja przedsiębiorczości" jest skonstruowane w ten sposób, że wymienione poniżej instytucje:
- Ośrodki Krajowego Systemu Usług.
- Instytucje rynku pracy w zakresie realizowanych działań:
- publiczne służby zatrudnienia,
- OHP,
- agencje zatrudnienia,
- instytucje szkoleniowe,
- instytucje dialogu społecznego i partnerstwa
lokalnego (organizacje związków zawodowych,
pracodawców i bezrobotnych, organizacje
pozarządowe współpracujące z publicznymi służbami
zatrudnienia), 3. Szkoły wyższe. - Organizacje pozarządowe.
- Agencje rozwoju regionalnego i lokalnego.
- Jednostki naukowe.
- Ośrodki poradnictwa zawodowego i psychologicznego.
Następnie wnioski te są oceniane. Na podstawie ocen tworzona jest lista rankingowa projektów. Najwyżej ocenione projekty zostają zakwalifikowane do realizacji. Osoba zainteresowana założeniem działalności gospodarczej może być dopiero uczestnikiem projektu (tzw. Beneficjentem Ostatecznym). Jeśli w wyniku uczestniczenia w komponencie szkoleniowo-doradczym osoba fizyczna założy mikroprzedsiębiorstwo uprawniona jest do korzystania ze wsparcia pomostowego i jednorazowej dotacji na rozwój inwestycyjny. Ostatecznymi beneficjentami nie mogą być osoby zarejestrowane jako bezrobotne i te, które były właścicielami przedsiębiorstwa i prowadziły działalność gospodarczą po 1 stycznia 2004 r. O kryteriach naboru będzie decydował projektodawca, lecz sposób naboru oceniany będzie podczas oceny merytorycznej wniosków .
Co oznacza że 25% kosztów kwalifikowanych jest pokrywane z budżetu państwa? Czy oznacza to, że te 25% ma zapewnić z własnych środków projektodawca jeżeli jest on jednostką budżetową?
Zapis ten podyktowany jest montażem finansowym przewidzianym dla Działania 2.5 Promocja przedsiębiorczości tzn.: 75% środków na sfinansowanie tego Działania pochodzi z Europejskiego Funduszu Społecznego, a 25% z budżetu państwa. Oznacza to, że projektodawcy otrzymują 100% środków na pokrycie kosztów kwalifikowalnych realizowanego projektu. Wkład własny wymagany jest tylko przy jednorazowej dotacji inwestycyjnej w wysokości 25% wartości inwestycji (o ile są to koszty kwalifikowane), ale nie dotyczy to bezpośrednio projektodawców, a osoby które zakładają działalność gospodarczą w ramach tego działania tzw. Beneficjentów ostatecznych i korzystają z tej formy wsparcia. Reasumując, forma własności instytucji nie przekłada się na poziom dotacji i sposób finansowania projektu, a projektodawca w ramach Działania 2.5 otrzymuje 100% środków na pokrycie kosztów kwalifikowalnych w ramach projektu.