W ostatnich dniach stycznia kolejna delegacja lubuskich przedsiębiorców wzięła udział w wyjeździe studyjnym do Niemiec. Tym razem celem trzydniowej wizyty naszych firm w Brandenburgii były prezentacja niemieckiego rynku kogeneracji i stosowanych tam technologii oraz możliwości współpracy w tym obszarze polskich i niemieckich firm.
Pierwszy dzień nasza delegacja spędziła w Cottbus na tamtejszym Brandenburskim Uniwersytecie Technicznym, gdzie mieliśmy możliwość zwiedzania wydziałów naukowo - badawczych uczelni oraz zapoznania się z aktualnie realizowanymi tutaj projektami związanymi z produkcją skojarzonej energii cieplnej i elektrycznej. Sam uniwersytet również korzysta z takich rozwiązań. Uczelniana biblioteka w dużym stopniu jest zaopatrywana w energię i ciepło poprzez wykorzystanie systemów kogeneracyjnych. Mieliśmy więc możliwość nie tylko obejrzenia maszyn i układów zasilających cały budynek, ale również podczas specjalnie zorganizowanych dla naszej grupy warsztatów, nabycia wiedzy o praktycznych zaletach i wadach takich rozwiązań. Drugi dzień wyjazdu spędziliśmy w Dreźnie w tamtejszym Centrum Kompetencji Energetycznych, gdzie mieliśmy okazję obejrzeć instalacje demonstracyjne i zapoznać się z rozwiązaniami niemieckiego potentata na rynku grzewczym - firmy Viessmann.
Ostatni dzień wyjazdu poświęcony został na wizytację placówek, które z powodzeniem korzystają z układów kogeneracyjnych. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia jak w praktyce funkcjonują takie układy m.in. w hotelu WaldHotel czy Rezydencji Seniora w Cottbus. To dobry przykład pokazujący, że po stronie niemieckiej nie ma obaw co do zawodności tego typu instalacji. Zarówno hotel jak i ośrodek dla seniorów korzystają z powodzeniem z takich rozwiązań technologicznych. Właściciele pytani o ich wady i zalety poprzestają w zasadzie na tych drugich, głównie ze względu na duże oszczędności, choć podkreślają również, że ważnym aspektem stosowania tych technologii jest częściowe uniezależnienie się od dostawców energii. Największym zainteresowaniem cieszyła się ogromna instalacja kogeneracyjna oczyszczalni ścieków w Cottbus, zarówno ze względu na swoją moc, jak i stopień zaawansowania technologicznego. To przykład oszczędności na wielką skalę, gdyż wszystkie znajdujące się na terenie zakładu maszyny i urządzenia pracują przez cały rok, a instalacja kogeneracyjna pracuje w oparciu o biogaz pochodzący z procesu oczyszczania ścieków.