12345678
12345678
12345678
12345678
12345678
Maksymalnie 2 mln zł na okres do 10 lat
12345678
12345678
12345678
12345678
2014-04-03

Instrument Szybkiego Reagowania receptą na spowolnienie gospodarcze

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości wspiera firmy zmagające się ze skutkami spowolnienia gospodarczego, realizując ogólnopolski program Instrument Szybkiego Reagowania (ISR). 2,5 letnia pomoc ekspertów okazała się potrzebna i skuteczna. Kończący się w maju 2014 r. komponent doradczo-szkoleniowy projektu PARP objął zaplanowanie i wdrożenie bezpośrednio w przedsiębiorstwie szybkich działań, których celem było zminimalizowanie negatywnych skutków zmiany gospodarczej. Program objął łącznie 210 przedsiębiorstw sektora MMSP i firmy duże, wraz z 4500 pracownikami i przedsiębiorcami. Niemal wszyscy uczestnicy programu wdrożyli już pełen pakiet usług doradczo-szkoleniowych - tylko w pięciu firmach trwają jeszcze ostatnie działania, które zakończą się w połowie kwietnia br.

Niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa, czas potrzebny na wdrożenie zaplanowanych działań zgodnie z diagnozą potrzeb firmy to 3 do 4 miesięcy. W ramach Instrumentu Szybkiego Reagowania zorganizowano i przeprowadzono łącznie ok. 43 tys. godzin doradztwa - w tym ponad 20 tys. godzin poświęcono na analizę i opracowanie Planów Rozwoju na potrzeby każdego przedsiębiorstwa oraz 23 tys. godzin na doradztwo indywidualne dla przedsiębiorcy i pracowników. Kolejne 11,5 tys. godzin to usługi szkoleniowe, które zostały ujęte w 1050 edycjach.

W każdym przedsiębiorstwie po zakończeniu planowych wdrożeń przeprowadzono kilkustopniowe badania ewaluacyjne, by sprawdzić zarówno użyteczność Planu Rozwoju opracowanego wg. indywidualnych potrzeb firmy, jak i poziom zrealizowanych usług doradczych i szkoleniowych.
- Obserwuję pozytywny wpływ programu ISR na poprawę kondycji firmy. Dzięki współpracy z doradcami w ramach ISR, udało się wesprzeć opracowanie głównych kierunków działań biznesowych firmy na najbliższe pięć lat. Uzyskaliśmy cenną wiedzę na temat możliwości poprawy elementów w zakresie obsługi pacjenta, metod controllingowych, a także danych dotyczących rynku usług zdrowotnych w kraju i w regionie - stwierdza Leszek Słaboń, wiceprezes Zarządu zespołu przychodni Elvita Jaworzno III.
Wyniki przeprowadzonych badań wśród uczestników szkoleń i sesji doradczych w ramach programu ISR są pozytywne:
- 81% przełożonych uważa, że ich podwładni nabyli w toku szkoleń nowe kompetencje przydatne bezpośrednio w miejscu pracy;
- blisko 90% pracodawców odnotowuje poprawę jakości wykonywanych obowiązków przez swoich pracowników oraz znaczącą wzrost efektywności ich pracy;
- ponad 90% pracowników korzystających z usług doradczo-szkoleniowych wysoko ocenia ich poziom merytoryczny;
- 88% pracowników uważa zdobytą w ramach usług ISR wiedzę za przydatną w pracy zawodowej.
Równolegle przeprowadzono monitoring sytuacji finansowej, by zaobserwować dynamikę zmian w uczestniczących firmach. Efekty udzielonej pomocy oceniają sami przedsiębiorcy.
- Założony w Planie Rozwoju wzrost sprzedaży został osiągnięty. Porównując rok 2012 i 2013, nasza firma zwiększyła sprzedaż ogółem o 5,26% - mówi Tomasz Kaniewski, pełnomocnik Zarządu ds. Systemu Zarządzania Jakością w Hal Sp. z o.o.
Z kolei Genowefa Wójcik z firmy KOS Elektro System Sp. z o. o. potwierdza, że porównując wyniki w roku 2012 i 2013, przyrost obrotu z transakcji B2B poprzez internetowe kanały dystrybucji wyniósł 28%, a liczba odbiorców wzrosła o 34%.
Realizację założeń Planu Rozwoju, dotyczących produkcji i zapasów, obrazuje niższy jednostkowy koszt produkcji stolarki otworowej odnotowany w 2013 r. w stosunku do 2012 r. oraz skrócony okres rotacji zapasów - podkreśla Renata Grzeszczyk, reprezentująca zarząd Zakładu Tworzyw Sztucznych Metalplast-Kalisz Sp. z o.o. - Poprawiliśmy również terminowość zamówień i dostaw.

Instrument Szybkiego Reagowania to kolejne przedsięwzięcie PARP, które skutecznie wspiera poprawę kondycji polskiej przedsiębiorczości.

 

Partnerzy
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
Lubuski Lider Biznesu
Lubuskie.pl

Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna

ul. Fryderyka Chopina 14
65-001 Zielona Góra
Czynne w godz. od 8:00 do 16:00
tel. +48 68 327 05 04
e-mail agencja@region.zgora.pl

Adres do korespondencji: 

ul. Bohaterów Westerplatte 32
65-001 Zielona Góra

 

Informujemy, że nasza strona używa plików cookies. Jeśli nie wyrażasz zgody na powyższe powinieneś dokonać zmian ustawień swojej przeglądarki.
Zamknij
Agencja Rozwoju Regionalnego Spółka Akcyjna nie wspiera starszych wersji przeglądarek, które mogą nie obsługiwać wszystkich funkcjonalności serwisu. Prosimy o skorzystanie z najnowszych wersji przeglądarek Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub innych.
Zamknij