Ponad 100 lubuskich przedsiębiorców zgromadziły konferencje inaugurujące „Polsko-Niemiecki System Transferu Ekoinnowacji", które odbyły się 10 i 11 grudnia 2013 r. w Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim. Projekt realizują wspólnie: Zachodnia Izba Przemysłowo-Handlowa, Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. i Centrum Innowacji i Technologii z Forst.
Obie bliźniacze konferencje miały za zadanie przybliżenie przedsiębiorcom celów projektu i działań, które w jego ramach będą podejmowane. Udział w nim mogą wziąć mikro, mali i średni przedsiębiorcy zainteresowani zastosowaniem rozwiązań z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii (energetyki wiatrowej, słonecznej, biomasy i biogazu), CHP - kogeneracji ciepła i energii elektrycznej oraz efektywności energetycznej (maszyn, urządzeń, procesów przemysłowych, pasywność budynków).
Poszczególne działania w projekcie zostały podzielone na 4 etapy:
- Doradztwo indywidualne: dwugodzinne spotkanie z ekspertem ds. energetyki służące „mini" audytowi na podstawie którego sporządzony zostanie raport dotyczący oceny potrzeb danej firmy i rekomendacji dotyczących najkorzystniejszych rozwiązań technicznych.
- Szkolenia dla pracowników firmy w zakresie wybranym przez przedsiębiorcę na podstawie raportu sporządzonego przez eksperta podczas doradztwa (dwa szkolenia po 6 godzin). Szkolenia mają za zadanie prezentację praktycznych rozwiązań z zakresu OZE, CHP i efektywności energetycznej oraz przegląd rozwiązań stosowanych w Polsce i w Niemczech. Szkolenia będą prowadzone przez polskich i niemieckich ekspertów i pracowników naukowych.
- Wyjazdy studyjne do Niemiec mające na celu prezentację rozwiązań funkcjonujących u naszych zachodnich sąsiadów. Program wyjazdów będzie obejmował 3 dni, podczas których będzie miało miejsce m.in.: zwiedzanie ośrodków naukowych, B+R, parków naukowych i przedsiębiorstw, które wdrożyły ekoinnowacje. Ich istotnym elementem będzie również doradztwo eksperta niemieckiego prowadzone w formie seminaryjnej obejmujące analizę poszczególnych zaprezentowanych rozwiązań pod kątem wymagań i możliwości ich wdrożenia wraz z przedstawieniem w formie pisemnej katalogu dostępnych na rynku niemieckim rozwiązań.
- Doradztwo indywidualne (30 godzin na przedsiębiorstwo) dotyczące możliwości wdrożenia rozwiązań w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii i Efektywności Energetycznej. Poprowadzą je eksperci ds. energetyki. Opinia ta stwierdzi, które modernizacje są opłacalne w badanej firmie oraz jakie produkty i rozwiązania techniczne są najkorzystniejsze wraz z określeniem ich opłacalności. Celem doradztwa indywidualnego jest opracowanie dla każdej z firm Planu Wdrożenia (propozycja wdrożenia konkretnych rozwiązań, z uwzględnieniem uwarunkowań prawnych, technicznych, finansowych i organizacyjnych danego przedsiębiorstwa).
Projekt zakłada wytypowanie 20 mikro, małych i średnich przedsiębiorstw z terenu województwa lubuskiego, które zostaną objęte wsparciem. Wszystkie wyżej wymienione działania są objęte dofinansowaniem z Europejskiego Funduszu Społecznego i tym samym dla firm biorących udział w projekcie całkowicie bezpłatne.
Wszystkich przedsiębiorców zainteresowanych udziałem w projekcie zapraszamy do kontaktu z biurem projektu w Zielonej Górze (Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., ul. Sulechowska 1, tel. 68 329 78 44, e-mail: m.rzepecki@region.zgora.pl) lub w Gorzowie Wielkopolskim (Zachodnia Izba Przemysłowo - Handlowa, ul. Kazimierza Wielkiego 1, tel. 95 739 03 12, e-mail: t.molski@ziph.pl).